Avize montajı ve tamiri

Avize montajı ve tamiri

ahizeÖncelikle avizemizi takmadan önce emniyet açısından tedbirlerimizi almamız gerekmektedir.
Sigorta kesinlikle kapalı olmalıdır. Sonrasında anahtarlar kapalı olmalı ve kablo bağlantılarını yapmadan önce kontrol kalemi ile bakmamız gerekmektedir. Kendimizi güvene aldıktan sonra elektrik bağlantısını yaparken tavandaki kabloların ucunu kablo bağlantılarına göre açmamız gerekmektedir.
Açtıktan sonra tavandaki kablonun ucu ile avizenin kablosunun ucunu birleştirmemiz gerekir. Bunu yaptıktan sonra daha muntazam olması için bantlarsak daha iyi olacaktır.
Dikkat etmemiz gereken hususlardan biri de nötr ve elektrik kablosunu ters bağlamamaktır. Biri elektriğin geldiği kablo, diğeri gelmediği kablodur. Bu kabloları ters bağladığımız taktirde sigortayı, ardından anahtarı açtığımızda elektrik gelmeyecektir ve sigortayı attıracaktır.
Bu işlemler bittikten sonra avizemiz askı aparatlı avize ise; öncelikle tavana monte edilecek kısmını elektrik bağlantılarına uygun olarak tavana monte etmeli sonrasında ise askı aparatlarının ölçüsü alınarak darbeli matkap, dübel, çekiç, pense, büyük boy ucu çengelli vida gibi malzemeler kullanarak ölçü aldığımız yere yerleştirmemiz gerekmektedir.
Avizeyi aldığınızda muhakkak elinizde bir montaj kılavuzu olacaktır. Bu kılavuza bakarak öncelikle kaç adet delik açmanız gerektiğini öğrenin. Elinizde şablon niteliğinde bir şey varsa işiniz biraz daha kolaylaşacaktır eğer yoksa göz kararı açmanız daha uygun olacaktır.
Matkabınıza dübellerinizin boyutuna uygun bir uç takın ve belirlediğiniz yerlere 7-8 cm derine inecek kadar delik açın. Ayrıca matkabınızın darbeli matkap ayarında olmasına dikkat edin.
Açtığınız deliğe dübeli bir çekiç yardımı ile yerleştirin.
Elinizde bulundurduğunuz çengelli vidayı da dübele yerleştirin.
Avizeyi takmak için en uygun yeri belirledikten sonra aparatları aşağıya doğru sarkıtabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir