Dış Sıva Ustası

DIŞ CEPHE SIVASI iletişim iletisim
DIŞ CEPHE sıvası, bina duvarlarının iç yüzeylerini düzgün bir hale getirmek ve estetik bir görünüm elde etmek için yapılan sıvalardır. Kaba sıva ve ince sıva olmak üzere iki kat olarak yapılırlar.
DIŞ CEPHE SIVASI NASIL YAPILIR
Sıva yapılacak duvarın yüksekliği kat yüksekliğinden fazla olamayacağı için 80-100 cm yükseklikte sehpaların üzerine kala yardımı ile çalışma iskelesi hazırlanır.
Köşelerin doğrultusunda alttan ve üstten 1,5 – 2 cm kalınlıkta çıtalar duvara yerleştirilir.,
Su terazisi ya da şakül ile düzgünlüğü kontrol edilerek dozajı yüksek harç ile duvara tespit edilen çıtalar arasına ip çekilerek duvar yüzeyindeki alçaklıklar ve yükseklikler tespit edilir ve bu kısımlara çıtalar yerleştirilir.
Tespit edilen çıtaların arası kaba harç ile doldurulur ve düşey yönde mastar çekilir. Hazırlanan mastarlıkalra ano denir. Anoların arası ıslatılır ve temizlenir.
Önce serpme (sulu harç) sonra koyu kıvamda harç üst taraftan başlayarak duvar yüzeyine mala yardımı ile atılır ve her defasında mastar çekilerek fazlalıklar alınır. Sıva esnasında dökülen harçlar kurumadan toplanmalı ve tekrar kullanılmalıdır.
Kaba sıvanın yüzeyi ince sıvayı tutabilmesi için pürüzlü olmalıdır.
DIŞ CEPHE sıva uygulamasında fayans ve mozaik kaplanacak yüzeyler sıvanmaz.
DIŞ CEPHE SIVA FİYATI
DIŞ CEPHE sıva fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir. DIŞ CEPHE sıva metrekare fiyatları 25 – 30 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Etiketler : DIŞ CEPHE sıvası, DIŞ CEPHE sıva nasıl yapılır

ALÇI SIVA

Alçı sıva, duvar yapımında kullanılan tuğla, beton, brüt beton vb. malzemelerin ve kaba sıvaların üzerine yapılabilen sıva çeşididir. Alçı taşı düşük yoğunlukta, toksik olmayan, toprağın su tutmasını sağlayarak bitki ve hayvan yaşamını desteklerken aynı zamanda suda bulunan mikroorganizmaları absorbe eden bir maddedir. Bünyesinde barındırdığı Yanmaz ve dayanıklı bir malzeme olması nedeniyle bina ve yangın sigortası otoriteleri tarafından da kabul görmektedir.

ALÇI SIVA ÇEŞİTLERİ

Perlitli Alçı Sıva : Isı yalıtımı ve ses yalıtımı kabiliyeti, pirizi ve işleme süreleri yükseltilmiş, gazbeton, briket, tuğla vb. yapı malzemelerinin üzerine uygulanabilen hazır sıva alçısıdır.

Perdahlı (saten) Alçı Sıva : En önemli özelliği uygulandığı yüzeyleri cam gibi parlak ve pürüzsüz hale getirmesidir. Duvarlarda ince sıva veya alçı sıvasının üzerine ve kirli ya da boyanmış yüzeylere uygulanabilen düzeltme sıvasıdır.

AÇI SIVA UYGULAMASINDA KULLANILAN MALZEMELER VE ALETLER

Sıva alçısı, sıva profili, sıva filesi, alçı teknesi, mekanik karıştırıcı, sıva malası, çırpaç, çelik mala, spatula, ano çıtası, alüminyum bıçak mastar, su terazisi, sıva küreği, köşe malası, alçı rendesi, profil makası, fırça,spiral, tirfil.

ALÇI HARCI NASIL HAZIRLANIR

Alçı harcı, başlıca iki ana maddesi olan su ve alçının belli bir oradan karışımı ile istenilen kıvama getirilmesi ile elde edilir. Harcın kıvamı yapılacak uygulamaya göre değişiklik gösterir.

Kalıp Alçısı : Kalıp içerisinde alçıya şekil verilmesi istendiği durumlarda kullanılır. Alçı teknesinin her tarafındaki harcın akıcı kıvamda ve topaklanma olmayacak şekilde karıştırılması ile oluşturulur.

Sıva Alçısı : Hamur kıvamında kullanılan harç çeşididir. Tekne içerisindeki harcın hamur kıvamına gelene kadar karıştırılması ile elde edilir.

Saten Alçı : Teknedeki harcın her noktada macun kıvamına gelene kadar karıştırılması ile elde edilir.

ALÇI SIVA NASIL YAPILIR

Sıva uygulamasına başlamadan önce yüzeydeki çapaklar, tozlar ve tutunmayı zorlaştıracak maddeler temizlenmelidir. Kuru ve sıcak yüzeyler su ile ıslatılmalıdır. Uygulama yapılacak yüzey pürüzsüz ise tutunmayı artırmak için keser ile çentikleme ya da çimento, kum ve sudan hazırlanan karışımın serpme tekniği ile yüzeye atılarak pürüzlenmesi sağlanmalıdır.

Duvar yüzeyindeki çatlaklar ve delikler tamir edilir.

Farklı malzemelerin birleşim yerleri çatlamayı engellemek için 30 cm sıva filesi birleşim yerlerini ortalayacak şekilde sıva harcı üzerine uygulanır.

Ano çıtasının geleceği yerlere sıva harcı uygulaması yapılır ve çıtalar 120-200 cm aralıklarla alçıyla terazisinde yapıştırılır.

Duvarın köşelerine ano çıtası görevini gören sıva profilleri yerleştirilir.

Sıva küreğine alınan alçı aşağıdan yukarıya doğru bastırılarak tüm yüzeye uygulanır.

Alüminyum bıçak mastarı yardımı ile ano çıtalarına bastırılarak sıvanın fazlalıkları alınarak yüzey düzeltilir.

Alçı sertleşmeye başladıktan sonra ano çıtaları sökülür ve boşluklar harç ile doldurulur.

Yüzeyin düzeltilmesi için sıva ve saten alçı eşit miktarda karıştırılır ve yüzeye çelik malaile 1.5 mm kalınlıkta ile uygulanır.

Alçı sertleştikten sonra pürüzler spatula ile düzeltilir.

ALÇI SIVA FİYATLARI

Alçı sıva fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Alçı sıva metrekare fiyatları 6,5 – 8,5 TL arasında değişiklik göstermetktedir.

Etiketler : alçı sıva, alçı sıva nasıl yapılır, alçı sıva fiyatları
PERDAHLI SIVA NASIL YAPILIR

Sıva yüzeyinin çok düzgün ve pürüzsüz olması istendiğinde ince sıva üzerine perdah yapılır. Perdah birleştirici malzemenin su ile karıştırılarak macun haline gitirilmesi ile sıva harcı hazırlanır. Hazırlanan macun çelik mala ile ya da macun küreği ile çekilir. Perdahlar renkli yapılmak istenirse içerisinde toz boya kullanılabilir. Perdahlı iç cephe sıva çeşitleri bağlayıcılara göre sınıflandırılır.

Kireç Perdahlı Sıva : Sönmüş kireç hamuru ile yapılır.

Çimento Perdahlı Sıva : Koyu kıvamda çimento şerbeti ile yapılır.

Çimento + Kireç Sıva : Alçı hamuru ile yapılır.

Kireç + Alçı Perdahlı Sıva : Kireç ve alçı hamuru ile yapılır.
ÇİMENTO BADANA

Çimento rengi badana istenildiğinde sıvalı veya sıvasız, kagir, beton yüzeylere uygulanabilir. Düzgün beton, blok briket betonarme, ytong tuğla yüzeyler ıslatılır, çimento ile karıştırılarak badana kıvamında hazırlanır, 3 kat olarak fırça ile yüzeye uygulanır. Yüzeyi daha iyi kapatması istenirse karşımın içerisine elenmiş mermer tozu da katılabilir.
Etiketler : çimento badana

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir